EU-s értékesítés áfa mentessége
Ismét terítékre került az eu-s termékértékesítés adózása, illetve az a kérdés
MIKOR LEHET ADÓMENTES A KÖZÖSSÉGEN BELÜLI TERMÉKÉRTÉKESÍTÉS?
Az Európai Bíróság ítéleteire tekintettel a Héa-irányelv módosításai, pontosításai jelentek meg, amiről az adószaklap 2019/10 lapszámában is tájékoztatnak minket. Ez alapján kiderül, hogy 2020. január elsejétől az értékesítéskor akkor alkalmazhatjuk az áfa mentességet eu-s partnereinkkel szemben, ha az alábbi feltételek teljesülnek:
- létezik élő közösségi adószáma a vevőnek egy, a termék feladási helyétől eltérő tagállamban
- ezt az adószámot közli velünk (a közlés formája lényegtelen, ha fel van tüntetve a számlánkon, az már feltételezi a közlést)
- megfelelő módon szerepel az erre használt bevallásban (u.n. összesítő nyilatkozatban, amit a könyvelés ad le)
- a terméket igazoltan egy másik tagállamba fuvarozzák. Itt külön kell vennünk két esetet:
- a kiszállítást az eladó, vagy az eladó által megbízott fuvarozó végzi. Ebben az esetben elegendő a fuvarozást igazoló valamilyen dokumentum, a kiszállítás módjától függően. Ilyen lehet pl. a termékek feladására vagy fuvarozására vonatkozó dokumentumok, mint például az aláírt CMR-dokumentum vagy CMR-fuvarlevél, a hajóraklevél, a légi teherszállítási számla vagy az áru fuvarozója által kiállított számla. Amennyiben ilyenkor az adóhatóság megkérdőjelezi a kiszállítás tényét, úgy a bizonyítási kényszer a hatóságon van, nem a cégen!
- a kiszállítást a vevő intézi, úgy külön további nyilatkozat szükséges ahhoz, hogy az adómentes értékesítés létrejöjjön. A nyilatkozattal szembeni követelmények a következők:
- a beszerzőtől származó olyan írásbeli nyilatkozat, amelyben kijelenti, hogy a terméket a beszerző vagy egy, a beszerző nevében eljáró harmadik személy adta fel vagy fuvarozta el, és amelyben szerepel a termék rendeltetési tagállama: ennek az írásbeli nyilatkozatnak tartalmaznia kell a kiállítás napját; a beszerző nevét és címét; a termékek mennyiségét és jellegét; a termékek megérkezésének idejét és helyét; közlekedési eszköz értékesítése esetén a közlekedési eszköz azonosító számát; és a beszerző nevében a termékeket átvevő személy azonosítását; és
- egy, a vevőtől és az eladótól független. legalább két cég által kiállított, fuvarozás tényét igazoló dokumentum. A fentiek miatt továbbra is azt ajánljuk, hogy ennél az értékesítési fajtánál NE A VEVŐ szállítsa, szállíttassa ki a terméket, az mi vigyük vagy vitesssük ki.